Yarın sokağa çıkma yasağı var mı? Hafta sonu hangi illerde sokağa çıkma yasağı uygulanacak?


YENİ DÖNEMİN ADI: KONTROLLÜ NORMALLEŞME

Başkan Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz pazartesi günü Bakanlar Kurulu'nu Külliye'de topladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kritik toplantıda Kabine üyelerine sunum gerçekleştirdi. Risk haritasını da Kabine ile paylaşan Koca, Bilim Kurulu'nun tavsiyelerini sıraladı. Başkan Erdoğan ve Bakanlar Kurulu değerlendirme üzerine en iyi formü üzerinde karara vardı. Erdoğan, ulusa sesleniş konuşmasında yeni dönemin adını, 'Kontrollü Normalleşme' olarak duyurdu.


RENK KODLARINA GÖRE RİSK HARİTASI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, yeni dönemde şehirlerin düşük, orta, yüksek, çok yüksek şeklinde sınıflandırdıklarını bildirdi. Vaka sayısı düşük olan iller 'Mavi', vaka sayısı orta olan iller 'Sarı', vaka sayısı yüksek olan iller 'Turuncu', vaka sayısı çok yüksek olan iller ise 'Kırmızı' renk kodu ile tanımlandı. Başkan Erdoğan, iller için alınan kararları bu renklere göre duyurdu.


HAFTA İÇİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI TÜM ŞEHİRLERDE SÜRECEK

Türkiye'de koronavirüs ile mücadele kapsamında uzun süredir hafta içi 21.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında sokak kısıtlaması uygulanıyor. Hafta sonları ise cuma 21.00'den başlayıp, pazartesi 05.00'te sona eren 56 saatlik bir sokak kısıtlaması tedbiri hayata geçiriliyor. Hafta içi sokağa çıkma yasağı aynı şekilde tüm illerde uygulanmaya devam edecek.


MAVİ VE SARI RENKLİ İLLERDE HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KALDIRILDI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasına göre; vakaların en az ve orta olduğu mavi ve sarı renkler ile kodlanan illerde hafta sonu sokağa çıkma yasağı artık uygulanmayacak. Vatandaşlar sabah 05.00'ten akşam 21.00'e kadar dışarı çıkabilecek.


TURUNCU VE KIRMIZI İLLERDE CUMARTESİ SERBEST, PAZAR YASAK

Vaka sayılarının yüksek ve çok yüksek olduğu turuncu ve kırmızı kodlu illerde ise cumartesi günü sokağa çıkma yasağı uygulanmayacak. Cuma akşam 21.00'de başlayan yasak cumartesi sabahı 05.00'te sona erecek. Vatandaşlar cumartesi 21.00'e kadar dışarı çıkabilecek. Cumartesi akşamı 21.00'de başlayacak olan sokağa çıkma yasağı pazartesi 05.00 itibarıyla sona erecek.


HANGİ İLLERDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR HANGİ İLLERDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI YOK?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın paylaştığı güncel koronavirüs risk haritasına göre vakaların en az olduğu mavi renk koduna sahip iller şöyle:

Uşak, Şanlıurfa, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Bitlis, Batman, Mardin, Siirt, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır.

Haritaya göre orta riskli sarı renk koduna sahip iller şunlar:

Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Bursa, Denizli, Manisa, Isparta, Eskişehir, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bartın, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Sivas, Kahramanmaraş, Adana, Gaziantep, Hatay, Malatya, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Bayburt, Erzurum ve Kars.

Yukarıdaki illerde sokağa çıkma kısıtlaması hafta sonu uygulanmayacak.


YARIN KAFELER, RESTORANLAR, LOKANTALAR, KIRAATHANELER AÇIK MI?

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, çok yüksek riskli iller hariç tüm ülkede restoran, kafe, lokanta ve kıraathanelerin açılacağını bildirmişti. Buna göre, işletmeler yüzde 50 kapasite ile hizmet verecek. Yine işletmeler sabah 07.00 ile akşam 19.00 arasında hizmet verecek. Yarın kısıtlama tüm ülkede uygulanmayacağı için işletmeler yüzde 50 kapasite ile 07.00-19.00 saatleri arasında hizmet verecek. AVM'ler de hafta içi olduğu gibi 20.00'ye kadar açık olacak.


PAZAR GÜNÜ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NASIL OLACAK?

Pazar günü yüksek ve çok yüksek riskli illerde sokağa çıkma yasağı daha önce olduğu gibi uygulanacak. Buna göre; bakkallar, marketler, manavlar, kasaplar, fırınlar gibi tedarik zincirleri 10.00-17.00 saatleri arasında açık olacak. Vatandaşlar, araç kullanmadan, güzergahlarına en yakın market, manav, kasap, fırın gibi işletmelerden alışveriş yapabilecek.

Sokağa çıkma yasağının uygulanacağı turuncu ve kırmızı kodlu vakaların yüksek ve çok yüksek olduğu iller şöyle:

Turuncu renk kodlu iller: İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Muğla, Antalya, Bilecik, Kütahya, Düzce, Bolu, Zonguldak, Kırıkkale, Karaman, Mersin, Niğde, Kayseri, Kilis, Artvin, Ardahan.

Kırmızı renk kodlu iller: Edirne, Balıkesir, Sakarya, Burdur, Konya, Aksaray, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Osmaniye ve Adıyaman.